Грейфери
Грейфер – навісне кранове вантажозахоплювальне обладнання, призначене для захоплення, перевантаження і транспортування на невеликі відстані сипучих вантажів, металобрухту, лісоматеріалів тощо. Грейфер для сипучих вантажів (ковшовий грейфер) працює за принципом заглиблення і захоплення вантажу. Для кращого захоплення вантажу щелепи грейфера можуть бути оснащені зубцями. Грейфер для навантаження-розвантаження довгомірних вантажів (балансів, колод, труб тощо) за конструкцією аналогічний ковшовому грейферу, але має щелепи у вигляді двох кігтеподібних захватів. Використання грейферів дозволяє повністю механізувати навантажувальні операції.
Класифікація грейферів проводиться за кількома ознаками.
За родом перевантажуваного матеріалу:
- двощелепні або ковшові (для сипучих вантажів);
- багатощелепні (для великогабаритних вантажів);
За траєкторією руху щелеп при зачерпуванні вантажу:
- з риючою траєкторією;
- з підгребаючою траєкторією.
- Щелепи риючих грейферів при роботі заглиблюються в матеріал («риють його»).
- Щелепи підгребаючих грейферів під час роботи рухаються по прямій, близькій до горизонтальної площини, в результаті чого вантаж, розсипаний тонким шаром, підгребається і зачерпується.
За типом приводу замикання щелеп і кінематичними ознаками грейфери поділяються на такі види:
- канатні
- приводні
Загальною ознакою канатних грейферів є відсутність жорсткого кінематичного зв’язку між верхньою і нижньою траверсою грейфера та вузлом їх підвіски на крані. Ці грейфери приводяться в рух за допомогою канатів вантажопідйомного механізму.
Залежно від кількості канатів канатні грейфери поділяються на такі групи:
- одноканатні
- двоканатні
- триканатні
- чотириканатні
грейфери, - які приводяться в рух більш ніж чотирма канатами.
Приводні грейфери своєю чергою поділяються на два види:
- моторні та електрогідравлічні.
Грейфер з вантажопідйомним краном з’єднує живильний кабель, що подає електроенергію до електродвигуна приводу щелеп (мотор-редуктор або гідростанція). - пневматичні та гідравлічні.
Безпосередньо на грейфері встановлюються тільки виконавчі пристрої: гідро- або пневмоциліндри. Цей вид грейферів з’єднують з краном гідравлічні або пневматичні магістралі.